Jakuzi Isı Pompası

Jakuzi havuzu nasıl ısıtılır?

Jakuzi suyu nasıl ısıtılır?

Jakuzi Isı Pompası 

Bir çok şekilde Jakuzi suyumuzu ısıtma mümkündür. Eskiden elektrik, LPG, Odun-Kömür gibi yakıtlar kullanan katı yakıt kazanları, mazotlu kazanlar, doğalgaz kazanları ile havuz suyu ısıtması yapılabiliyordu.

 

Artık günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte havuz suyu ısı pompalarıyla, en ekonomik, en verimli şekilde havuz suyumuzu hem ısıtabiliyor, hemde soğutabiliyoruz.

 

Ayrıca bu sistemlere takviye olarak güneş enerjisi (solar sistem) kullanılabilmektedir.

Güneş enerjisi sistemleri güneşin olmadığı soğuk havalarda havuz ısıtmasına fayda sağlayamadığı için genelde ek takviye olarak kullanılmaktadır.

Jakuzi; sıcak suyla doldurulmuş, hidroterapi ve eğlence amacıyla kullanılan küçük havuzlara verilen addır. Masaj için gereçler de bulundurabilen jakuziler spa olarak da adlandırılmaktadır.
Kapalı alanlarda kullanılan küvetlerin tersine, jakuziler aynı anda birden çok kişinin girebilmesine olanak sağlayacak biçimde tasarlanmıştır. Bunun yanında, kullanılan su boşaltılmamakta; yüzme havuzlarında kullanılana benzer bir yöntemle temizlenmektedir
Hidroterapi, su kullanarak ve sudan faydalanarak ağrının giderilmesi ve tedavi edilmesi konularında çalışmalar içeren, fizyoterapi kapsamında yer alan bir tıp dalıdır. Eskiden hidropati olarak isimlendirilirdi. Hidroterapinin uygulama alanları çok geniştir. Suyun fiziksel özelliklerinden yararlanarak kan dolaşımını hızlandırmayı ve bazı hastalıkların semptomlarını gidermeyi amaçlar.
Günün yorgunluğu ve stresi ile birlikte üstünüzde olarak eve gelince ferahlamak ve rahatlamak için kafanızı günün verdiği yorgunluk ve stresten uzaklaştırmayı herkes ister. 

 Bu nedenle siz değerli müşterilerimize  jakuzinin faydalarından bahsetmek isteriz. Yorgunluğunuzu sadece 1 ila 2 saat ayırarak üstünüzden atmak istemez misiniz ? 

Daha rahat ve eğlenceli bir hayat için jakuziye ekstra olarak eklenebilir masaj aletlerini almanız sizin için çok daha rahatlatıcı bir konfora ulaşmanızda ve  onca saatin yorgunluğunu sadece bir iki saat ayırarak rahat bir şekilde üstünüzden atabilirsiniz. 

Ruh ve sinir düzeninizi rahatlatmak ve eğlenmek amacı ile jakuzinin masaj setini de beraberinde almanızı tavsiye ederiz.
Rahatlama sistemleri arasında en sıklıkla  tercih edilip kullanılanlardan sadece bir tanesi olan jakuziler, klasik tarzdaki sıcak küvet banyolarının etkilerinin çok daha fazla artması ve dinlendirici ve rahatlatıcı özelliğini kendi bünyesinde barındırmasına yardımcı olmaktadır. 


Jakuzilerin boyları, bulunduğu yere bağlı olarak farklılık göstermektedir. 
Ancak boyutuna bağlı olarak her jakuzinin içerisinde bulunan ve  var olan su kapasitesine bağlı olarak bir adet elektrik ile çalışan elektrikli motor bulunmaktadır. 

Küçük jakuzilerde ise tercih edildiği üzere genellikle bir adet elektrikli motor bulunur. 

Büyüklerde ise bu sayı iki katına kadar ulaşmaktadır.

Jakuzilerin ilk kullanımından önce içerisine sıcak su doldurulması gerekir.

Kimi jakuzi türlerinde ısıtıcı ve termostatlar sayesinde jakuzinin içerisinde yer alan su, belirli bir sıcaklık seviyesinde tutulur. 

Jakuzinin çalıştırılması sonrasında jetlerden çıkacak olan basınçlı su, tam önünde oturacak olan  kişinin vücuduna direkt temas eder.
Böylece basınçlı ve sıcak olan su, vücutta yer alan kasların rahatlamasına yardımcı olur. genel olarak jakuzilerin içerisinde basıncın ayarlanmasına yardımcı olan bir mekanizma bulunmaktadır. 

Bu mekanizma sayesinde jakuziler insanların vücutlarına göre özel olarak ayarlanabilirler. 

Basınca göre her vücudun jakuzi içerisinde bulunma oranında farklılıkların doğması muhtemel bir sonuçtur.

Dolayısıyla jakuziyi kullanacak olan kişi veya kişilerin oldukça dikkatli olması büyük bir önem taşımaktadır. 

Jakuzinin kullanılmasının hemen sonrasında ise içerisindeki suyun mutlaka tekrardan kullanılmadan boşaltılması gerekir. 

Bunun ardından ise jakuzinin içerisine su koyulmalı ve de  yüksek basınç yardımı ile boş olarak çalıştırılmalıdır. 

Böylece jakuzi kolay bir şekilde temizlenecek ve bir sonraki yeni kullanıma hazır hale getirilir.
Öncelikle jakuzinin bir küvet çeşidi olmadığını belirtmek gerekir. Jakuzi en az bir ya da birden fazla motor aracılığı ile jakuzinin kendi yapısına var olan su kanalları ile küvetin içine su veya hava püskürtebilecek hazneye ve küvete sahip olan, bu kapasiteyi bünyesinde barındıran bir sistemdir. 

Jakuzi sistemlerinde hidromasaj sistemleri ürün üzerine de monte edilirken küvet üzerinde bulunan uygun delikler açılması ürün kullanımı bakımından kolaylık ve temizlik sağlar. 

Bu deliklerin üstüne Jetler  ya da bir diğer adları ile su kanalları yerleştirilirecek üzere ayarlanır. 

Eğer Jetler yetersiz kalır ise jakuzide hayal ettiğiniz o keyifli dakikalar ve rahatlık düşünüz ile keyfiniz pek te dilediğiniz gibi olmaya bilir. 

Jakuzi ve onun yanı sıra  hidromasaj günümüzün yükselerek günden güne artan üstün teknolojisi olduğu için bir çok kaliteli bu tarz ürünler üreten küvet firması ürünlerine özen gösterir ve en yüksek teknolojiyi takip etmek zorunda olduklarının farkına varmış haldedir.

En ucuz havuz ısıtma ve soğutma işlemi günümüzde havuz ısı pompası sistemleri ile yapılmaktadır.

 

En teknolojik havuz ısıtma ve soğutma sistemi, Avrupa da 1930'lu yıllardan beri kullanılmakta olan, havuz suyu ısı pompalarıdır.

 

Havuz suyu ısı pompaları, havuzlarımızı hem ısıtabilir, hemde istenildiği taktirde soğutabilirler.

 

En ekonomik yolla ısıtma ve soğutmayı çözebiliriz.

 

Havuz suyu ısıtmada en verimli sistemlerdir. Diğer fosil yakıtlı sistemlere göre çok güvenilir sistemlerdir.

 

Elektrikli ısıtıcı olmadığı için herhangi bir elektrik kaçağı söz konusu olmamaktadır.

Atık gaz yoktur. Tamamen çevreci sistemlerdir. Yeşil enerji kapsamında, yenilenebilir enerji sistemleridir.

 

Elektriği sadece sistem içindeki kompresör kullanmaktadır. 1 kw enerji harcarken doğadan aldığı potansiyel enerji ile birlikte 4 kw enerji üretirler.

 

Zaten ısı pompası sistemeleri Amerika ve Avrupa da en verimli, en çevreci, en ekonomik ısıtma, soğutma ve kullanım sıcak suyu elde sistemleridir.

 

Birçok proses aşamasında havuz suyu ısıtmakta ve havuz suyu soğutmakta kullanılmaktadırlar.

 
Isı pompası sistemleri ile havuz çevresini ısıtmak ve serinletmekte mümkündür. Yerden ısıtma sistemleri ile hem ısıtma hemde serinletme yapılabilmektedir.

 Isı pompası ile havuz suyu ısıtma

Havuz suyu ısıtma sistemleri

 

Isı pompası ile Havuz Suyu Isıtma . Isı pompası ile havuz çevresi ısıtma

Hava Kaynaklı Havuz Suyu Isıtma ısı pompaları ile havuz suyu ısıtılması ... neminin kurutulması ve ısıtılması için yerden ısıtma sistemi yapmaktayız.

 

Hava kaynaklı havuz suyu ısı pompaları; insanoğlunun pratik olarak faydalanabildiği en yüksek verimli ısı kazanım sistemlerinden biridir. Bir birim elektrik enerjisini şebekeden çekmekte, bunun üzerine çevre havasından aldığı enerjiyi ekleyerek, toplamda 4-5 birim olarak kullanımımıza vermektedir." Hava Kaynaklı Havuz Isı Pompaları

 


 

Yüzme Havuzu Isıtıcı Sistemleri Kurulumu Fiyatları Hakkında

 

Yüzme Havuzu Isıtıcı Sistemlerinin Kurulum Fiyatı Ne Kadardır?

 

En Uygun Yüzme Havuzu Isıtıcı Sistemleri Kurulumu Fiyatları

 

 

Eğer bahçenizde yeterli bir boş alan var ise ve bir yüzme havuzu kurulabilecek çevre özelliklerine de sahipse bu alanı özellikle sıcak yaz günlerinde rahatlayacağınız, dinlenebileceğiniz ve eğlenebileceğiniz bir mekana çevirmeniz mümkün olacaktır.

Zemin üstü havuz ve kullanım alanları   gün geçtikçe artan bir ihtiyaç haline gelmiştir. Özellikle bahçesi olan evlerde çok şık bir şekilde dekorasyona uyum sağlayan bu havuzlar ve havuz ısıtıcıları  uygun maliyetle tüketicinin kullanımına sunulmuştur.

 

Çoğu geniş havuzlar kendi ısıtma sistemlerine sahiptirler. Havuz sahipleri sıcak aylarda bu sistemleri kapatarak tasarruf ederler ve edinmeniz hem ekonomik açıdan ağır bir yük olmaktan çıkar. Kış aylarında ısıtıcıları kullanarak havuz kullanımına devam edebilirsiniz.

 

Büyük bir yatırım ile artık bir yüzme havuzuna sahip olduğunuza göre, havuzunuzu mümkün olduğunca çok kullanmak isteyeceksiniz. Yatırımınızdan en yüksek verimi almak için havuzunuzu ısıtarak, siz ve aileniz havuzu kullanabildiğiniz sezonu uzatabilir,havuzunuzda daha fazla vakit geçirebilir, hatta kullanım süresince havuzunuzdan aldığınız keyfi arttırabilirsiniz.

 

Diğer havuz sahipleri sezonun gelmesini ve havuzlarını kullanabilmeyi beklerken, siz ve aileniz bahar aylarında da davetkar ve konforlu ısıda bir havuz lüksüne sahip olmanızı sağlayan havuz ısıtıcılarını tercih ederek havuzda kalma sürenizin arttığını ve paranızın karşılığını aldığınızı hissedeceksiniz ve bu keyfiniz yaz gelip geçtiğinde de devam edecek..

 

Yüzme havuzu ısıtma ekipmanları, havuz devridaim tesisat hattınıza bağlanarak suyu kısmen veya tamamen içlerinden geçirmektedir. Isıtma tekniğine göre ikiye ayrılmaktadır. Elektrikli ısıtıcılar, havuz suyunu şoklama sistemi ile ısıtarak, termostat kontrolü ile kendi başına bir ısıtma çözümü oluşturur.

 

 Eşanjör tip ısıtıcılar ise ister evinizi ısıtmak için kullandığınız merkezi sisteme, aynı bir radyatör gibi bağlanarak havuzunuzu da merkezi ısıtma sisteminize dahil etmenize veya havuz için özel olarak kurulan doğal gazlı veya akaryakıtlı ısıtma sisteminizin havuz suyunu ısıtacak bağlantısını  sağlar.

 

Borulu tip eşanjörler, dış tarafta kovan olarak adlandırılan büyük bir boru, ve onun içinde dolaşan daha küçük çapta borulardan oluşmaktadır. Küçük borudan geçen ve ısıtıcı devresine bağlı olan sıcak su, büyük borunun içinden geçen havuz suyuna ısı aktarımı yaparak havuz suyunun ısınmasını sağlamaktadır.

 

Plakalı eşanjörlerde ise, iki farklı sistem arasında ısı transfer etmek için metal üzerinde değişik şekilde kıvrımlar bulunan plakalar kullanılan bir eşanjör tipidir. Sistem tasarımı geliştirilebilir, daha büyük havuzlara uygulanabilir ve ikiden fazla sistemin aynı eşanjörden geçişi sağlanabilir. Borulu tip eşanjörlere göre ısı transfer alanı ve dolayısıyla transfer hızı daha yüksektir. Ancak klor gibi kimyasal etkenlerden etkilenme olasılığı daha fazladır.

 

Isıtıcı kapasitesi belirlenirken, havuz yüzey alanı, su hacmi, ortam ısısı, istenilen sıcaklık artışı, ısıtıcı verimi gibi faktörler hesaba katılmaktadır. Havuzunuz için uygun ısıtıcı kapasitesini belirlemek için, “havuz teorisi” sayfalarından “havuz ısıtıcısı hesapları”  bilgilerini inceleyebilirsiniz.  Ayrıca ısıtıcı verimini arttırmak için, havuzunuzdan ısı kaybını azaltmak amacıyla havuz örtülerinden faydalanabilirsiniz.

 

Hangi tip ısıtıcıyı seçmiş olursanız olun, havuzunuzdan maksimum verim almanın mutluluğunu ve yüksek kaliteli bir ürünü, uygun bir fiyatla alarak havuz donanımınıza dahil etmenin huzurunu hissedebilirsiniz.

 Güneş Enerjili (Solar) Havuz Isıtma Sistemleri      

Ekonomik, ekolojik, yüksek verimli..

 

Güneş Paneli (Solar Panel) Havuz Isıtıcı Serileri          

Havuz ve SPA'lar için.    

Güneş enerjili havuz ısıtma sistemleri. Yüksek verimli son teknoloji panel sistemi. Doğrudan havuz suyu dolaşımına uygun tek sistem. Açık veya kapalı havuzlarda uygulanabilir.

 

Elektrikli Havuz Isıtıcıları        

Tek başına sistem çözümü

 

Termostatlı Elektrikli Havuz Isıtıcı Serileri          

Kripsol marka. AISI 316 paslanmaz çelik. Susuz çalışmayı engellemek için basınç switch donanımı. 0°~40°C ayarlanabilir termostat. Bağlantı PVC Ø50mm. Voltaj 3x400V III.

 

Borulu Tip Eşanjör Havuz Isıtma Sistemleri      

Eviniz ile beraber havuzunuz da ısınsın

           

Borulu Tip Eşanjör Havuz Isıtıcı Serileri          

Havuz ve SPA'lar için.    

Kripsol marka. AISI 316 paslanmaz çelik. Maksimum debi: 12 m3/h. Merkezi veya güneş enerjili ısıtıcı sistemlerinde kullanılabilir.

           

Borulu Tip Eşanjör Havuz Isıtıcı Serileri          

Havuz ve SPA'lar için.    

Water Fun marka. AISI 316 paslanmaz çelik. Maksimum debi: 12 m3/h. Merkezi veya güneş enerjili ısıtıcı sistemlerinde kullanılabilir.

 

Plakalı Eşanjör Havuz Isıtma Sistemleri      

Geliştirilebilir, yüksek verimli sistem

           

Plakalı Eşanjör Havuz Isıtıcı Serileri          

Water Fun marka. Değişik tipte akış kanalları ve plaka uygulamaları ile genişletilebilir. Yüksek verimlidir. Merkezi veya güneş enerjili ısıtıcı sistemlerinde kullanılabilir.

 

GÜNEŞ ENERJİSİYLE HAVUZ SUYU ISITMA

 

Yaz aylarında tatil mekanlarının enerji tüketimi havuz kullanımıyla orantılı olarak yükselmektedir. Hatta eğer ısıtma sağlanabilirse her mevsim havuzdan yararlanmak mümkündür. Bundan dolayı mekan işletmecileri havuz suyunu sürekli belli bir sıcaklıkta tutmaları gerekmektedir.

 

Havuzlar sıcak tutmanın İki nedeni vardır:

 

Konforu sağlamak

Havuzun kullanım süresini uzatmak

 

Havuz Suyu hangi sıcaklıkta olmalı? Sıcaklık ºC

Halka Açık Havuzlar            26-28

Spor Havuzları            22-24

Çocuk Havuzları            26-32

Terapi Havuzları            35

Masaj Havuzları            32-26

Soğuk Su(şok) Havuzları            15

 

Görüldüğü gibi havuzların kullanım amaçlarına göre farklı sıcaklık derecelerine sahip olmaları gerekir. Daha ziyade bahsedeceğimiz halka açık yüzme havuzlarının uygun bir yüzme konforu sağlaması için ortam sıcaklığından 2-3 derece fazla olması yeterlidir.

İşte havuz suyunu bu sıcaklık değerlerinde sabitlemek belli bir enerji gerektirir. Suyun ısıtılmasında kullanılan enerji kaynağı maliyetlerin belirlenmesinde önemli bir etkendir.

 

İşletmeler maliyetleri düşürmek için genellikle güneş enerjisi sistemlerinden yararlanmaktadır. Havuz suyu ısıtmak için güneş enerjisi iki şekilde kullanılır.

 

1. Güneş Kolektörüyle Havuz Suyu ısıtma

 

Bu sistemde güneşi iyi gören alanlara güneş kolektörleri yerleştirilir. Bu kolektörler tıpkı evlerde soğuk suyun güneş enerjisiyle ısıtılmasında olduğu gibi kolektörlerde ısıtılmaktadır. Havuzdan alınan soğumuş su kolektörlerde ısıtıldıktan sonra tekrar havuza verilmektedir. Havuz suyunun istenilenden fazla ısınmasını engellemek için kontrol sensörleri kullanılmaktadır.

 

Yine havuz suyunun kirliliğini azaltmak içim bu düzeneğin üzerinde su filtresi de bulunabilmektedir.

 

Havuz tipine ve tasarım şartlarına bağlı olarak ısı kayıpları dört katına yakın farklılık

gösterebilmektedir.Bunun sonucu olarak da gerek ısıtma tesisatı yatırımı gerekse ısıtma işletme giderleri değişmektedir.

Havuz tesisatı tasarımı yapılmadan önce işletmecinin bu konuda bilgilendirilmesi ve alınacak önlemler ile yatırımın daha ekonomik hale getirilmesi mümkün olacaktır.Bu amaçla;

 

1) İlk ısıtma süresi gerçekçi olarak belirlenmeli ve koşullar izin verdiği kadar uzun

tutulmalıdır.

2) Açık havuzlarda havuz yüzeyindeki hava hızını en aza indirebilmek için çevrede rüzgar

kırıcı uygulaması yapılmalıdır.

3) Açık havuzlarda ilk ısıtma ve havuzun kullanılmadığı sürelerde,özellikle geceleri,su yüzeyi

plastik örtü ile kaplanmalıdır.

4) Tüm ısıtma tesisatında ısı yalıtımı yapılmalıdır.

 

ISITILAN YÜZME HAVUZLARINDA

ISITMA YÜKÜ HESABI ve ISITICI SEÇİMİ

 

Yüzme havuzu suyunun ısıtılması iki amaçla yapılmaktadır;

 

 a. Konfor şartlarının yükseltilmesi

 b. Havuzun kullanım süresinin uzatılması

 

Böylece sadece yaz sezonunda kullanılabilen havuzların tüm yıl kullanımı sağlanmakta ve zaten inşai

yatırımı yapılmış olan havuzun işletmeye ekonomik getirisi arttırılmaktadır.Ancak havuz suyunun

ısıtılmasının da yatırım ve işletme maliyetleri bulunmaktadır.Bu maliyetlerin en aza indirilebilmesi

ancak doğru tasarım ile olasıdır.

 

HAVUZ TİPİ SU SICAKLIĞI(ºC)

Halka açık havuzlar 26-28

Spor havuzları 22-24

Çocuk havuzları 26-32

Terapi havuzları 35

Masaj havuzları 32-26

Soğuk su(şok)havuzları 15

 

Havuz Isıtılması İçin Havadan Suya Isı Pompası

En uygun Yüzme Havuzu Isıtıcı Sistemleri Kurulumu fiyatları

Yüzme Havuzu Isıtıcı Sistemleri Kurulumu firması

 

Bodrum Havuz Isı Pompası, İzmir havuz suyu ısı pompası, İstanbul havuz suyu ısı pompası,

Bodrum havuz suyu soğutma, İzmir havuz suyu soğutma, İstanbul havuz suyu soğutma

Fethiye havuz ısı pompası, Marmaris havuz ısı pompası, Datça havuz ısı pompası

Bodrum havuz örtüsü, Ankara havuz ısıtma, İstanbul havuz suyu ısıtma, İzmir havuz suyu ısıtma, Bodrum havuz suyu ısıtma, Ankara havuz suyu ısıtma
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.505718.5799
Euro18.126818.1995
Hava Durumu
Saat
Takvim
Site Haritası
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam13
Toplam Ziyaret99546